Основні напрямки лікування
- Рання некректомія, ксенодермопластика.
- Рання некректомія, аутодермопластика.
- Рання некректомія, ксенопластика + відстрочена аутодермопластика.
- Рання некректомія, аутоксенопластика (комбінована пластика).
- Аутодермопластика.
- Пластика ран ротаційними шкірно-жировими шматками.
- Пластика ран шкірно-жировими шматками з віддалених ділянок тіла.
- Накладання дистракційних апаратів.
- Накладання апаратів зовнішньої фіксації при переломах кісток та опіках (комбінована травма).
- Артродези, остеометалосинтези.
- Остеонекректомії.
- Некректомії (тангенціальні та секвенціальні).
- Мікроаутодермопластика на гранулюючі рани та поверхневу фасцію після секвенціальної некректомії.
- Ампутація кінцівок на різних рівнях.
- Формування калитки при флегмоні Фурньє та відсутності калитки після травм.
- Резекція грануляцій, аутодермопластика при трофічних виразках, тривало гранулюючих травматичних ранах.
- Розтин або висічення рубців, пластика післяопераційних ран:
- зустрічними трикутниками;
- трапецевидними шкірно-жировими шматками;
- трикутними шкірно-жировими шматками;
- місцевими тканинами;
- вільними розщепленими аутодермотрансплантатами.
- Дермотензія з пластикою післяопераційних та гранулюючих ран, дефектів м’яких тканин дермотензивними шкірно-жировими шматками.
Можливості ЦТТПХ
Завантажити у вигляді презентації Microsoft PowerPoint.
Історія центру
Опікова травма специфічна, як правило, недостатньо відома навіть хірургам, травматологам та лікарям інтенсивної терапії, має важливі відмінності від усіх інших видів травм (поширеність ураження тканин, тяжкість і тривалість шоку, інтоксикація, частота розвитку генералізованої інфекції та інші ускладнення опікової хвороби), а також стабільна і достатньо висока летальність в гострому періоді опікової хвороби дозволяють визнати, що проблема опіків залишається актуальною і в теперішній час.
До 1973 року у Вінницькій області обпечені лікувались за місцем отримання опіків в дільничних лікарнях, на базі хірургічних чи травматологічних відділень центральних районних або міських лікарень. В області не було спеціалістів по комбустіології, а також методично-лікувального центру, який надавав би консультативну та лікувальну допомогу одній з найважчих категорій травмованих хворих – важкообпеченим.
Початок організації комбустіологічної служби у Вінницькій області пов’язаний з іменем Миколи Артемовича Очередька, який після закінчення ординатури на базі Київського республіканського опікового центру, в 1971 р. був направлений на роботу у Вінницький обласний відділ охорони здоров’я. Спочатку, для лікування хворих з опіками були виділені ліжка на базі хірургічного відділення Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова, а з введенням в експлуатацію 17 корпусу в січні 1973 р., в правому крилі на першому поверсі було відкрито опікове відділення на 40 ліжок.
Кістяк відділення, в початковий період його організації, склали лікарі Б.М. Фірер, Г.Ф. Степаненко, В.А. Ткаченко; старші медичні сестри Г.І. Цуман, Р.М. Багрій, Е.М. Бахітова; медичні сестри Г.С. Сліпець, Л.І. Бобівська, Т.В. Логоша, Л.С. Гривківська; молодші медичні сестри М.І. Гуменюк, М.О. Сташевська, М.Д. Гут, Велика О.І.
Із приходом в область М.А. Очередька було створено чітку систему етапного лікування хворих з опіками. Видано дві методичні рекомендації по класифікації, діагностиці, клініці та етапному лікуванню хворих з опіками в періоді опікового шоку.
В 1976 – 1980 р.р. відділення поповнюється лікарями В.І. Нагайчуком та В.О. Зеленьком, які пройшли первинну підготовку з комбустіології на базі Київського республіканського опікового центру. У відділенні удосконалюється практична робота та продовжується науково-пошукова діяльність.
Величезний вклад в організацію комбустіології на Вінниччині вніс головний лікар Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова А.П. Коляденко. З його допомогою М.А. Очередьком було організовано реабілітацію опікових реконвалесцентів на базі фізіотерапевтичного відділення м. Хмільника, в основу якої покладено бальнеологічне лікування вуглекисло-радоновими ваннами. За цикл робіт «Розробка патогенезу опікової травми, діагностики, лікування, системи організації допомоги та реабілітації травмованих опіками в Українській РСР» державною постановою від 14 грудня 1982 р. М. А. Очередько присуджено Державну премію УРСР в галузі науки і техніки (Диплом № 1668).
Вінцем науково-практичної діяльності колективу відділення стає захист в 1985 році кандидатської дисертації “Організація, проведення і ефективність медичної реабілітації опікових реконвалесцентів з порушенням функцій опорно-рухового апарату” М.А. Очередько.
В 1987 р. відділення очолив В.І. Нагайчук. Продовжують удосконалюватись методично-лікувальні та наукові напрямки роботи. Вперше в Україні з лікувальною метою в 1988 р. було встановлено французько-німецьке ліжко “Клінітрон”.
В 1992 р. лікарню очолив заслужений лікар України П.М. Гунько, який багато сил та енергії віддав подальшій організації комбустіологічної служби на Вінниччині, зміцненню її матеріальної бази та науковому пошуку сучасних методів надання допомоги опіковим реконвалесцентам.
У 1995 році на базі Немирівського санаторію “Авангард” відкрито і функціонує державне реабілітаційне відділення опікових реконвалесцентів на 40 дорослих ліжок та 20 дитячих, де було широко впровадженно в оздоровчу систему методи біогальванізації. Опікове відділення є одним із співзасновників реабілітаційного відділення та його консультантом. Результати організаційної та практично-наукової роботи були успішними і в 1999 р. П.М. Гунько захищено кандидатську дисертацію: “Застосування фізичних лікувальних чинників в реабілітації опікових реконвалесцентів”.
В 1994-1996 р.р. відділення розширюється по штату та поповнюється новим поколінням лікарів – лікарем педіатром Т.І. Дехтяревою, лікарями-комбустіологами М.Б. Присяжнюком та А.М. Поворозником.
У 2002 році на базі опікового відділення відкрито блок інтенсивної терапії із своїм штатним розкладом. В колектив відділення вливаються лікарі інтенсивної терапії – завідувач блоком інтенсивної терапії Е.Ф. Щенсний, лікарі – О.А. Гончарук, С.П. Гнатюк, А.М. Чайковський, Д.О. Жупанов, В.О. Вараниця. Колектив комбустіологів поповнюється лікарями С.М. Бевзом та І.С. Гірником.
У 2006 р. проведено капітальний ремонт відділення. Облаштовано дві палати підвищеного комфорту. Остаточно сформований блок інтенсивної терапії на 6 ліжок. Операційний блок, блок інтенсивної терапії обладнали індивідуальною приточно-витяжною вентиляцією з підігрівом повітря в холодну пору року та аварійним освітленням з розрахунку 4 години безперервної роботи. Палати відділення оснащені індивідуальною витяжною вентиляцією. Замінені двері та поставлені сучасні профільні вікна з протимоскітними сітками, що дуже важливо для опікових відділень в теплий період року. Підлога в коридорі цементно-мармурова, в палатах стіни облицьовані кахелем. Таким чином, всі поверхні відділення обробляються дезінфікуючими розчинами, що надзвичайно актуально для гнійних відділень. Крім того, всі кімнати відділення опромінюються бактерицидними лампами, яких у відділенні 46. Лампами інфрачервоного випромінювання оснащено 20 ліжок.
У своєму складі відділення має операційний блок на 2 столи, блок інтенсивної терапії на 6 ліжок, три перев’язувальні, маніпуляційна кімната, кімната для роздачі їжі, ординаторська, кабінет завідувача відділенням, кабінет старшої медичної сестри, кабінет сестри-господині, учбова кімната, 10 палат, з яких дві підвищеного комфорту, дві роздягальні для середнього та молодшого медичного персоналу.
Відділення оснащене 11 дисковими електродерматомами, 4 перфораторами шкіри з коефіцієнтом перфорації 1:2, 1:4 (2), 1:6, апаратом для різання та зварювання тканин, апаратом штучної вентиляції легенів для дітей – “Малятко”, для дорослих – “Бриз”, “Фаза-11” та Leon.
З 2018р. колектив відділення знову поповнюється молодими лікарями комбустіологами – Чорнопищуком Р.М.,к. мед.н. та Яцковиною О.В., лікарями анестезіологами – Назарчуком О.А., к. мед.н., Сулимом Ю.Ф., Косеченко Н.Ю., Данюком М.Д.
Колектив відділення продовжує удосконалювати свою практичну та наукову діяльність. На базі центру започаткований новий напрямок лікування у медицині – “Біогальванізація”, який був офіційно затверджений Вченою радою МОЗ України на основі спільного засідання Республіканських проблемних комісій МОЗ України – “Педіатрія”, “Акушерство і гінекологія”, “Нова медична техніка і нові засоби діагностики” (протокол № 1.08-01 від 11.01.94р.). Прилади для проведення біогальванізації демонструвались в 1988 році на ВДНГ УРСР, а В.І. Нагайчука нагороджено дипломом ІІ ступеня та срібною медаллю.
У 1993 р. В.І. Нагайчуком у співавторстві надрукована монографія “Біогальванізація в комбустіології”, 330 с., а в 1998 р. захищена кандидатська дисертація: “Біогальванізація в гострому періоді опікової хвороби”.
Науково-практичні результати роботи опікового відділення увійшли в докторську дисертацію В.Г. Макаца “Біогальванізація в фізіо- та рефлексотерапії”.
У 1998 р. колектив відділення почав перегляд традиційного методу лікування опіків, поміняв тактику, розробив технологію ранніх некректомій, а з 2000 р. повністю перейшов на раннє хірургічне лікування обпечених з використанням ліофілізованих ксенодермоімплантатів виробництва ТОВ «Інститут Біомедичних технологій» (проф. В.В. Бігуняк, м. Тернопіль).
У 2019р. відділення перейменовано в Клінічний Центр термічної травми та пластичної хірургії.
У 2022 р. колектив Клінічного Центру термічної травми та пластичної хірургії поповнився лікарями-комбустіологами М.І. Кожухівською та В.О. Кравчуком.
На сьогодні у відділенні працює потужний колектив із 68 співробітників. Лікарі – 8 комбустіологів, 6 лікарів інтенсивної терапії, лікар-педіатр, 30 медичних та 24 молодших медичних сестри.
За матеріалами опікового відділення опубліковано 302 наукові праці, захищено 1 магістерську роботу (Халедом Махмудом Басюні Фарагом), 6 кандидатських дисертації (Очередько М.І., Нагайчук В.І., Гунько П.М., Поворозник А.М., Стойка В.В., Нагайчук В.В.), 4 докторських дисертації (Макац В.Г., Нагайчук В.І., Назарчук О.А., Чорнопищук Р.М.), 23 монографії, 11 методичних рекомендацій, 24 патента, 4 раціоналізаторських пропозиції, 3 авторських свідоцтва.
Відділення залишається єдиним лікувально-методичним та науковим центром з комбустіології на Вінниччині і широко співробітничає з Київським, Харьківським, Львівським державними опіковими центрами, опіковими відділеннями Рівного, Луцька, Івано-Франківська, європейськими клініками та клініками США.
З 11.10.2022 р. Клінічний Центр термічної травми та пластичної хірургії очолив Р.М. Чорнопищук, д.мед.н., доцент кафедри загальної хірургії ВНМУ ім. М.І. Пирогова.
Колектив Центру з оптимізмом дивиться в майбутнє і прикладає багато зусиль, щоб рівень надання медичної допомоги хворим відповідав прийнятим стандартам лікування.