Відділення

Клінічний Центр термічної травми та пластичної хірургії

Клінічний Центр термічної травми та пластичної хірургії

Основні напрямки лікування

 • Рання некректомія, ксенодермопластика.
 • Рання некректомія, аутодермопластика.
 • Рання некректомія, ксенопластика + відстрочена аутодермопластика.
 • Рання некректомія, аутоксенопластика (комбінована пластика).
 • Аутодермопластика.
 • Пластика ран ротаційними шкірно-жировими шматками.
 • Пластика ран шкірно-жировими шматками з віддалених ділянок тіла.
 • Накладання дистракційних апаратів.
 • Накладання апаратів зовнішньої фіксації при переломах кісток та опіках (комбінована травма).
 • Артродези, остеометалосинтези.
 • Остеонекректомії.
 • Некректомії (тангенціальні та секвенціальні).
 • Мікроаутодермопластика на гранулюючі рани та поверхневу фасцію після секвенціальної некректомії.
 • Ампутація кінцівок на різних рівнях.
 • Формування калитки при флегмоні Фурньє та відсутності калитки після травм.
 • Резекція грануляцій, аутодермопластика при трофічних виразках, тривало гранулюючих травматичних ранах.
 • Розтин або висічення рубців, пластика післяопераційних ран:
  • зустрічними трикутниками;
  • трапецевидними шкірно-жировими шматками;
  • трикутними шкірно-жировими шматками;
  • місцевими тканинами;
  • вільними розщепленими аутодермотрансплантатами.
 • Дермотензія з пластикою післяопераційних та гранулюючих ран, дефектів м’яких тканин дермотензивними шкірно-жировими шматками.

Можливості ЦТТПХ

Завантажити у вигляді презентації Microsoft PowerPoint.

Історія центру

Опікова травма специфічна, як правило, недостатньо відома навіть хірургам, травматологам та лікарям інтенсивної терапії, має важливі відмінності від усіх інших видів травм (поширеність ураження тканин, тяжкість і тривалість шоку, інтоксикація, частота розвитку генералізованої інфекції та інші ускладнення опікової хвороби), а також стабільна і достатньо висока летальність в гострому періоді опікової хвороби дозволяють визнати, що проблема опіків залишається актуальною і в теперішній час.

До 1973 року у Вінницькій області обпечені лікувались за місцем отримання опіків в дільничних лікарнях, на базі хірургічних чи травматологічних відділень номерних, центральних районних або міських лікарень. В рідких випадках хворих переводили на лікування в хірургічне відділення обласної лікарні ім. М.І. Пирогова і в одиничних випадках – в республіканський опіковий центр. В області не було спеціалістів по комбустіології, а також методично-лікувального центру, який надавав би консультативну та лікувальну допомогу одній з найважчих категорій травмованих хворих – важкообпеченим.

Початок організації комбустіологічної служби у Вінницькій області пов’язаний з іменем Миколи Артемовича Очередька, який після закінчення ординатури на базі Київського республіканського опікового центру, в 1971 р. був направлений на роботу у Вінницький обласний відділ охорони здоров’я. Спочатку, для лікування хворих з опіками були виділені ліжка на базі хірургічного відділення Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова, а з введенням в експлуатацію 17 корпусу в січні 1973 р., в правому крилі на першому поверсі було відкрито опікове відділення на 40 ліжок.

Кістяк відділення, в початковий період його організації, склали лікарі Б.М. Фірер, Г.Ф. Степаненко, В.А. Ткаченко; старші медичні сестри Г.І. Цуман, Р.М. Багрій, Е.М. Бахітова; медичні сестри Г.С. Сліпець, Л.І. Бобівська, Т.В. Логоша, Л.С. Гривківська; молодші медичні сестри М.І. Гуменюк, М.О. Сташевська, М.Д. Гут, Велика О.І.

З приходом в область М.А. Очередька було створено чітку систему етапного лікування хворих з опіками згідно наказу Міністра охорони здоров’я СРСР № 657 від 15 серпня 1967 року. Видано дві методичні рекомендації по класифікації, діагностиці, клініці та етапному лікуванню хворих з опіками в періоді опікового шоку. Колектив відділення ретельно дотримувався принципів етапного лікування, інфузійно-трансфузійної терапії, волого-висихаючих пов’язок з антибіотиками та антисептиками, поетапного видалення некротичних тканин з наступним загоєнням поверхневих ран та закриттям глибоких гранулюючих ран вільними аутодермотрансплантатами.

В 1976 – 1980 р.р. відділення поповнюється лікарями В.І. Нагайчуком та В.О. Зеленьком, які пройшли первинну підготовку з комбустіології на базі Київського республіканського опікового центру. У відділенні удосконалюється практична робота та продовжується науково-пошукова діяльність.

Величезний вклад в організацію комбустіології на Вінниччині вніс головний лікар Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова А.П. Коляденко. З його допомогою, вперше в СРСР, М.А. Очередько було організовано реабілітацію опікових реконвалесцентів на базі фізіотерапевтичного відділення м. Хмільника, в основу якої покладено бальнеологічне лікування вуглекисло-радоновими ваннами. За цикл робіт «Розробка патогенезу опікової травми, діагностики, лікування, системи організації допомоги та реабілітації травмованих опіками в Українській РСР» постановою ЦК компартії України і Ради Міністрів УРСР від 14 грудня 1982 р. М. А. Очередько присуджено Державну премію УРСР в галузі науки і техніки (Диплом № 1668).

Вінцем науково-практичної діяльності колективу відділення стає захист в 1985 році кандидатської дисертації “Організація, проведення і ефективність медичної реабілітації опікових реконвалесцентів з порушенням функцій опорно-рухового апарату” М.А. Очередько.

В 1987 р. відділення очолив В.І. Нагайчук. Продовжують удосконалюватись методично-лікувальні та наукові напрямки роботи. Вперше в Україні з лікувальною метою в 1988 р. було встановлено французько-німецьке ліжко “Клінітрон”.

В 1992 р. лікарню очолив заслужений лікар України П.М. Гунько, який багато сил та енергії віддав подальшій організації комбустіологічної служби на Вінниччині, зміцненню її матеріальної бази та науковому пошуку сучасних методів надання допомоги опіковим реконвалесцентам.

У 1995 році на базі Немирівського санаторію “Авангард” відкрито і функціонує державне реабілітаційне відділення опікових реконвалесцентів на 40 дорослих ліжок та 20 дитячих, де було широко впровадженно в оздоровчу систему методи біогальванізації. Опікове відділення є одним із співзасновників реабілітаційного відділення та його консультантом. Результати організаційної та практично-наукової роботи були успішними і в 1999 р. П.М. Гунько захищено кандидатську дисертацію: “Застосування фізичних лікувальних чинників в реабілітації опікових реконвалесцентів”.

Адміністрація лікарні приділяє пильну увагу формуванню колективу опікового відділення та його матеріальної бази. В 1994-1996 р.р. відділення розширюється по штату та поповнюється новим поколінням лікарів – лікарем педіатром Т.І. Дехтяревою, лікарями-комбустіологами М.Б. Присяжнюком та А.М. Поворозником.

У 2002 році на базі опікового відділення відкрито блок інтенсивної терапії із своїм штатним розкладом. В колектив відділення вливаються лікарі інтенсивної терапії – завідувач блоком інтенсивної терапії Е.Ф. Щенсний, лікарі – О.А. Гончарук, С.П. Гнатюк, А.М. Чайковський, Д.О. Жупанов, В.О. Вараниця. Колектив комбустіологів поповнюється лікарями С.М. Бевзом та І.С. Гірником.

У 2006 р. проведено капітальний ремонт відділення. Облаштовано дві палати підвищеного комфорту. Остаточно сформований блок інтенсивної терапії на 6 ліжок. Операційний блок, блок інтенсивної терапії обладнали індивідуальною приточно-витяжною вентиляцією з підігрівом повітря в холодну пору року та аварійним освітленням з розрахунку 4 години безперервної роботи. Палати відділення оснащені індивідуальною витяжною вентиляцією. Замінені двері та поставлені сучасні профільні вікна з протимоскітними сітками, що дуже важливо для опікових відділень в теплий період року. Підлога в коридорі цементно-мармурова, в палатах – з кахелю. Стіни облицьовані до стелі кахелем. Стеля підшита пластиком. Таким чином, всі поверхні відділення обробляються дезінфікуючими розчинами, що надзвичайно актуально для гнійних відділень. Крім того, всі кімнати відділення опромінюються бактерицидними лампами, яких у відділенні 46. Лампами інфрачервоного випромінювання оснащено 20 ліжок.

У своєму складі відділення має операційний блок на 2 столи, блок інтен-сивної терапії на 6 ліжок, три перев’язувальні, маніпуляційна кімната, кімната для роздачі їжі, ординаторська, кабінет завідувача відділенням, кабінет старшої медичної сестри, кабінет сестри-господині, учбова кімната, 10 палат, з яких дві підвищеного комфорту, дві роздягальні для середнього та молодшого медичного персоналу.

Відділення оснащене 11 електродерматомами Московського виробництва, чотирма перфораторами шкіри з коефіцієнтом перфорації 1:2, 1:4 (2), 1:6, апаратом для різання та зварювання тканин, апаратом штучної вентиляції легень для дітей – “Малятко”, для дорослих – “Бриз”, “Фаза-11” та Leon.

Лікарі відділення в різний час проходили удосконалення на ведучих наукових базах Радянського Союзу (Київ, Москва, Ленінград, Харків), в результаті чого володіють сучасними методами лікування опіків та реконструктивно-відновлювальними операціями з приводу наслідків післяопікових ушкоджень.

З 2018р. колектив відділення знову поповнюється молодими лікарями комбустіологами – Чорнопищуком Р.М.,к. мед.н. та Яцковиною О.В., лікарями анестезіологами – Назарчуком О.А., к. мед.н., Сулимом Ю.Ф., Косеченко Н.Ю., Данюком М.Д.

Колектив відділення продовжує удосконалювати свою практичну та наукову діяльність. На базі центру започаткований новий напрямок лікування у медицині – “Біогальванізація”, який був офіційно затверджений Вченою радою МОЗ України та спільного засідання Республіканських проблемних комісій МОЗ України – “Педіатрія”, “Акушерство і гінекологія”, “Нова медична техніка і нові засоби діагностики” (протокол № 1.08-01 від 11.01.94р.). Прилади для проведення біогальванізації демонструвались в 1988 році на ВДНГ УРСР, а В.І. Нагайчука нагороджено дипломом ІІ ступеня та срібною медаллю.

У 1993 р. В.І. Нагайчуком у співавторстві надрукована монографія “Біогальванізація в комбустіології”, 330 с., а в 1998 р. захищена кандидатська дисертація: “Біогальванізація в гострому періоді опікової хвороби”.

Науково-практичні результати роботи опікового відділення увійшли в докторську дисертацію В.Г. Макаца “Біогальванізація в фізіо- та рефлексотерапії”.

У 1998 р. колектив відділення почав перегляд традиційного методу лікування опіків, поміняв тактику, розробив технологію ранніх некректомій, а з 2000 р. повністю перейшов на раннє хірургічне лікування обпечених з використанням ліофілізованих ксенодермоімплантатів виробництва ТОВ «Інститут Біомедичних технологій» (проф. В.В. Бігуняк, м. Тернопіль).

У 2019р. відділення перейменовано в Клінічний Центр термічної травми та пластичної хірургії.

Наукові розробки та практичні результати роботи центру відображено у докторській дисертації Нагайчука В.І. «Тактика раннього хірургічного лікування при поверхневих та глибоких опіках з використанням ліофілізованих ксенодермотрансплантатів, активованих біогальванічним струмом», яка успішно захищена у 2009 році.

Колектив Центру розробив і впровадив в практику «Технологію відновлення шкірних покривів при поширених глибоких опіках мікроаутодермотрансплантатами, в якій використано спосіб біогальванізації», «Технологію малокровної некректомії в стадії опікового шоку з наступним відновленням шкірного покриву сітчастими аутодермотрансплантатами 1:4, 1:6 з використанням біогальванізації», «Технологію лікування хворих з опіками, відмороженнями, трофічними виразками та донорськими ранами в умовах вологого середовища з використанням біогальванізації», «Біоізотермічні пов’язки, як спосіб надання первинної медичної допомоги хворим з холодовою травмою», «Спосіб раннього хірургічного лікування хворих з відмороженнями (2-3 доба після травми), з використанням ксенодермотрансплантатів, активованих біогальванічним струмом», «Спосіб швидкої нейтралізації травмуючої дії екзо-, ендогенного чинників ураження".

За період своєї діяльності співробітниками Центру опубліковано 318 наукових праць, з них 2 докторські дисертації, 4 кандидатських дисертації, 22 монографій, 14 методичних рекомендацій, 19 патентів, 7 раціоналізаторських пропозицій, 3 авторських свідоцтва.

Центр залишається єдиним лікувально-методичним та науковим закладом з комбустіології на Вінниччині і широко співробітничає з Київським державним опіковим центром, опіковими відділеннями Тернополя, Львова, Хмельницького, Рівного, Луцька, Івано-Франківська.

На сьогодні у відділенні працює потужний колектив із 62 співробітників. Лікарі – 6 комбустіологів, 8 лікарів інтенсивної терапії, педіатр, 27 медичних та 21 молодших медичних сестри.

Свій 5 десяток Центр термічної травми та пластичної хірургії зустрічає як значний лікувально-методичний центр, устаткований необхідною діагностично-лікувальною апаратурою, укомплектований висококваліфікованими спеціалістами, що мають великий досвід роботи в області комбустіології. На його базі проходять підготовку студенти медичного училища, медичного університету, лікарі районів.

В області чотири рази проводився державний семінар завідувачів опіковими відділеннями:

 • в 1978 р. на базі обласної фізіотерапевтичної лікарні, м. Хмільник, був проведений науково-практичний семінар, присвячений системі організації допомоги та реабілітації хворим з опіками.
 • в 1996 р. та у 2004р. проведені республіканські семінари завідувачів опіковими відділеннями України на базі санаторія «Авангард», м. Немирів, присвячені ефективності реабілітації хворих з опіками та їх наслідками.
 • в 2010 р. на базі санаторія «Авангард», м. Немирів, працювала секція комбустіологів України в складі ХХІІ з’їзду хірургів України, де обговорювались шляхи підвищення ефективності лікування хворих з опіками.

Колектив Центру з оптимізмом дивиться в майбутнє і прикладає багато зусиль, щоб рівень надання медичної допомоги відповідав прийнятим стандартам лікування.

Наші фахівці

Завідувач центру

Нагайчук Василь Іванович
Нагайчук Василь Іванович

Графік роботи

 • Часи работи: 8:30 - 16:15
 • Без перерви
 • Вихідні: субота, неділя

Контакти

Нам пишуть