Основними напрямами роботи центру
є хірургія захворювань і новоутворень легень і плеври та органів середостіння, лікування травматичних уражень органів грудної клітки, пластична хірургія стравоходу, трахеї і бронхів, захворювань діафрагми. Завдяки впровадженню передових лікувальних методик досягнуто низького рівня летальності при гангрені легень, медіастиніті, розривах стравоходу, важкій торакотравмі, пораненнях серця.
В умовах центру торакальної хірургії проводяться ряд діагностичних та лікувальних заходів при патології органів грудної клітки:
- новоутвореннях легень, середостіння, плеври та діафрагми;
- хірургічних ускладненнях хронічних легеневих захворювань (пневмоторакси, кісти, бульозна емфізема, легеневі кровотечі);
- вадах розвитку легень, виявлених у дорослому віці;
- захворюваннях стравоходу: ахалазії, хімічні опіки, новоутворення, стриктури, дивертикули стравоходу, перфорації;
- захворюваннях діафрагми: діафрагмальні грижі, релаксації; Враження діафрагми при екстрагінетальному ендометріозі.
- травмах грудної стінки та органів грудної порожнини різних ступенів складності;
- стенозуючих захворюваннях трахеї та магістральних бронхів;
- гнійно-деструктивних захворюваннях легень, плеври, середостіння та кісткового каркасу грудної клітини;
- флегмонами шиї різного походження;
У клініці виконуються операції найвищої складності, зокрема, трахеально- і бронхопластичні операції (циркулярні резекції трахеї, різні варіанти резекцій бронхів), тотальна езофаго-колонопластика та езофаго-гастропластика, а також – весь спектр стандартних втручань на органах грудної клітки. За останні роки активно впроваджені малоінвазивні, торакоскопічні технологі, реконструктивні та пластичні операції. Зокрема, переважають відеоторакоскопічні операції на плеврі, легені та середостінні, в тому числі ВАТС лобектомії (в т.ч. бронхо- і ангіопластичні), ВАТС пульмонектомії та ВАТС сегментарні резекції легень, відеоторакоскопічне видалення новоутворень середостіння та легень, фенестрації перикарду, пластика діафрагми тощо. Цілий ряд хірургічних втручань виконані на базі торакального відділення ВОКЛ ім. Пирогова вперше у Вінницькому регіоні. Сюди належать: циркулярна резекція трахеї (шийного та медіастинального відділів), ізольовані резекції бронхів, в тому числі – з полібронхіальним анастомозом, відеоторакоскопічні екстирпації доброякісних утворень легень та середостіння, відеоторакоскопічна грудна симпатектомія, радикальне роз’єднання стравохідно-трахеальної нориці.
Умови госпіталізації
Госпіталізація відбувається за ургентними показами та в плановому порядку.
Для госпіталізації в плановому порядку має бути направлення від сімейного лікаря та торакального хірурга поліклінічного відділення ВОКЛ ім.М.І.Пирогова.
Ургентна допомога надається у випадках гострої хірургічної патології органів грудної клітки (закрита травма і поранення, спонтанний гемо- та пневмоторакс, легенева кровотеча, стороні тіла дихальних шляхів та стравоходу, гостра емпієма плеври, абсцес та гангрена легень, защемлена діафрагмальна кила, флегмона шиї, медіастиніт).
Для ургентної госпіталізації направлення БШМД, самозвернення в приймальне відділення, після огляду чергового торакального хірурга та підтвердження показів до госпіталізації в центр.
Історія Клінічного центру
Зародження торакальної хірургії у Вінницькій області пов’язане з іменами видатних діячів вітчизняної медицини. Так, ще професор Микола Миколайович Болярський описав успішно виконану операцію з приводу поранення серця.
Початком розвитку грудної хірургії стали 60-ті роки, завдячуючи старанням завідувача кафедри госпітальної хірургії Даниленка Михайла Васильовича. Впроваджено в практичну діяльність передові, для того часу, оперативні втручання: розпочали виконувати радикальні операції на легенях (лоб- та пульмонектомії), серці (комісуротомії, закриття боталової протоки, паліативні втручання при тетраді Фалло). В клініці стало можливим проводити складні інвазивні дослідження (ангіографії, зондування камер серця, сучасні біохімічні дослідження).
Значного розвиток торакальної хірургії в регіоні відбувся за часи діяльності проф. Мітюка Івана Ілліча – видатного багатогранного хірурга, визнаного науковця, досвідченого організатора. В практику були успішно впроваджені передові лікувальні технології: товсто-кишкова езофагопластика, метод поетапного бужування при рубцево-виразкових змінах у стравоході через гастростому з наступним відновленням його прохідності, методика лікування пошкодження стравоходу шляхом раннього накладання подвійної гастростомії з комплексним лікуванням медіастиніту. Впроваджена в практику методика екстра плевральної імплантації електростимулятора серця. Розроблено методики комплексного лікування гострих абсцесів і гангрени легенів з широким залученням прийомів малої хірургії та ендоскопічних інтервенцій, що дозволило різко знизити летальність у цього контингенту хворих. У розробці проблеми великий внесок належить також доц. В.І. Попову.
На базі обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова торакальне відділення відкрито 01.10.1976 згідно наказу Вінницького обласного відділу охорони здоров’я №576 від 01.09.1976 р. (наказ по лікарні №292). Першим завідувачем відділення був Ревуцький Леонід Захарович, з 1978 по 1992 роки - Луцкер Олександр Борисович з 1992 по 2010 роки – Полянчук Михайло Андрійович.
З 2010 року та по теперішній день керівником підрозділу є Поліщук Віктор Іванович.
В різний час у відділенні працювали лікарі: Заробян Р.К., Гончаренко В.Т., Процик О.І., Луцкер О.О., Башинська Я.К., Распутін В.В., Білощицький В.Ф., Маланич Ю.В., Онікійчук О.В., Салюк О.В., Черніченко В.І.
В теперішні час у відділені працюють торакальні хірурги: Усатюк Юрій Олександрович, Домбровський Вадим Юрійович, Божок Сергій Миколайович, Околіта Володимир Олександрович, Мітюк Богдан Олексійович, Лисак Павло Сергійович, Олішинський Богдан Тарасович та лікар терапевт Хмелевська Тетяна Андріївна
Сестринський колектив з часу створення відділення та по 2007 рік очолювала Лончевська Анна Онисіївна, з 2007 по теперішній час - Спрут Олена Анатоліївна. З часів заснування колективом операційного блоку керувала старша операційна медична сестра Хамлай Марія Марківна, з 2012 року - Щербакова Наталія Миколаївна.
На базі підрозділу працюють співробітники кафедри хірургії №1 (завідувач д.мед.наук, професор Шапринський Володимир Олександрович):
- к.м.н. доц. Кривецький Володимир Федорович (експерт за фахом «Торакальна хірургія» ДОЗ та Р Вінницької ОДА) працює в колективі торакальної хірургії з 1995 року.
- к.м.н. Сулейманова Василиса Геннадіївна.
Своїми успіхами в значній мірі колектив завдячує зусиллям працівників суміжних служб: променевої та функціональної діагностики, ендоскопії. Мудрим порадником та наставником кілька поколінь торакальних хірургів вважають лікаря-рентгенолога Озоліна Віктора Ольгердовича.
В 2018 році внаслідок реорганізації Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І. Пирогова відділення торакальної хірургії стало Клінічним центром торакальної хірургії. Після виконаного у 2019 році капітального ремонту, центр перебазувався з 7-го в 17-й корпус КНП «ВОКЛ ім. М.І. Пирогова ВОР». В результаті було розширено площу центру та створено належні умови для перебування пацієнтів. Сьогодні стаціонар нараховує 14 палат (одно- двох- та трьохмісних) на 35 ліжок, дві операційні, дві перев’язувальні, п’ять кімнат з санвузлом та інші додаткові приміщення.