«Світ міниться і проростає слово»
Василь Стус.
16 січня 2020 року в читальні залі Вінницької ОУНБ ім.Тімірязєва відбулися традиційні стусівські читання. Цьогоріч був обраний формат науково-практичної конференції «Слово поета: від земного до вічного» Директор просвітницького закладу пані Лариса Сеник здійснила сакральне дійство - запалила свічу пам'яті поета, промовила вступне слово. В ньому-акцент на актуальності творчої спадщини поета, прозаїка, перекладача, публіциста не тільки для стусознавства, але і для осягнення народом України величі «неповторного лицаря правди».
Науково-практичну частину конференції розпочала О.Каліструк, доктор історичних наук, професор ВДПУ ім.М.Коцюбинського виступом «Василь Стус - знайомство і пізнання особистості (за спогадами вузького кола). Її «деякі попередні зауваги» - це шанобливе доторкання до творчості «птаха піднебесного», Героя України, номінанта Нобелівської премії.
Промовець наголосила на вмінні поета поєднувати «тон переможця в спілкуванні з начальством і глибоку делікатність і лагідність» в спілкуванні з друзями, побратимами, рідними і близькими.
Кандидат філологічних наук з ДНУ ім.В.Стуса Ольга Пуніна доповіла за темою: «Оборонна система Василя Стуса: етика і творчий процес». Дослідник простежила як народжувався громадянин, дисидент, шістдесятник, правозахисник, як в'язень колимських поселень, мордовських таборів, тюремних карцерів «шліфував себе» нелюдськими муками і стоїчним терпінням. Пані Ольга, переконала, що духовним кредо для велета духу було: «бути собою, «бути інакшим», стояти над прірвою і творити».
Михайло Жилін - кандидат філологічних наук свою промову присвятив питанню польського стусознавства, яке представлене діячами колишньої «Солідарності» Владзімежем Мокрим, Пьотром Лозінські (останній автор польського самвидаву про нашого славетного земляка). Для них він - антирадянщик, сповідувач ліберальних цінностей, жертовний аскет. Стусознавець проаналізував підхід польського дослідника Богдана Гука, в якого своє бачення причин «невивчання» стусівського доробку в постсовєцьких країнах; не ввійшов до поп-культури, занадто складний, заздрощі братів по перу - поетів-конформістів.
Доповідачка Ніна Поляруш, кандидат філологічних наук, доцент ВДПУ ім.М.Коцюбинського презентувала результати свого дослідження: «Василь Стус в житті Михайлини Коцюбинської». Науковець вважає, що поет був моральною парадигмою для неї - лауреата Шевченківської премії, громадської діячки, яка «зберегла дух шістдесятництва». З повідомленням «Флористичні образи - символи України в поезії дисидентів» виступила кандитат філологічних наук Ірина Зелененька. Вінницька творча молодь і шанувальники творчості В.Стуса декламували поезії: «Мені здається, що живу не я...», «У цьому полі, синьому, як льон...», «Терпи, терпи - терпець тебе шліфує», «Вечірній сон. І спогади. І дощ», «Тільки тобою білий святиться світ...» Подільський камерний хор «Леонтович капелла» - кер.Ольга Бабошина, фолькльорний гурт «Свято» - кер. Надія Ляшко виконали музичні твори. Працівники відділів ОУНБ підготували книжкові виставки: «З голосу духовного вогню», «Я прийду на святвечір між люди», «Неповторний лицар правди».
Людмила Братаніч - бібліотекар КНП «ВОКЛ ім.М.І.Пирогова ВОР»
Як отримати БЕЗКОШТОВНО слухові апарати?
09.12.2024 Оголошення Консультативна поліклінікаЯка медична допомога гарантована внутрішньо переміщеним особам при інсульті
17.09.2024Як людині зі статусом внутрішньо переміщеної особи укласти декларацію з сімейним лікарем?
17.09.2024Як людині зі статусом внутрішньо переміщеної особи укласти декларацію з сімейним лікарем?
17.09.2024Куди можуть звернутися внутрішньо переміщені особи для отримання допомоги щодо психічного здоров’я?
17.09.2024Ведення вагітності та медична допомога при пологах – безоплатні для пацієнток зі статусом ВПО
17.09.2024