Відділення

Кабінет комп’ютерної томографії

Кабінет комп’ютерної томографії

В Клінічному Центрі променевої діагностики КНП “ВОКЛ ім.М.І. Пирогова ВОР” відкрито кабінет комп’ютерної томографії. Обстеження проводяться на апараті Комп'ютерний томограф Aquilion Prime SP 160-зрізовий TSX-303B/5C в приміщенні кабінету комп’ютерної томографії Клінічного Центру променевої діагностики (перший поверх громадського будинку № 61 хірургічного корпусу за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 46).

В кабінеті Комп’ютерної томографії проводиться обстеження стаціонарних та амбулаторних пацієнтів за попереднім записом. Робочий час з 08:00 до 20:00 в будні дні, з 08 до 14 у вихідні. В неробочий час обстеження проводяться за викликом ургентних спеціалістів.

Телефон для запису на комп’ютерну томографію :

  • 0671856608, понеділок-п’ятниця з 09:00 до 15:00.

Комп'ютерна томографія (КТ)

Що таке комп’ютерна томографія (КТ)?

Термін «комп’ютерна томографія», або КТ, стосується комп’ютеризованої процедури рентгенівського зображення, під час якої вузький пучок рентгенівського випромінювання спрямовується на пацієнта та швидко обертається навколо тіла, створюючи сигнали, які обробляються комп’ютером апарата для створювати зображення поперечного перерізу або «зрізи». Ці зрізи називаються томографічними зображеннями і можуть надати радіологу більш детальну інформацію, ніж звичайні рентгенівські знімки. Після того, як комп’ютер машини збирає кілька послідовних зрізів, їх можна цифровим способом «укласти» разом, щоб сформувати тривимірне (3D) зображення пацієнта, що дозволяє легше ідентифікувати основні структури, а також можливі пухлини чи аномалії.

Як працює КТ?

На відміну від звичайного рентгенівського випромінювання, яке використовує фіксовану рентгенівську трубку, КТ-сканер використовує моторизоване джерело рентгенівського випромінювання, яке обертається навколо круглого отвору конструкції у формі бублика, яка називається порталом. Під час комп’ютерної томографії пацієнт лежить на ліжку, яке повільно рухається через портал, у той час як рентгенівська трубка обертається навколо пацієнта, пропускаючи вузькі пучки рентгенівських променів через тіло. Замість плівки в комп'ютерних томографах використовуються спеціальні цифрові рентгенівські детектори, які розташовані прямо навпроти джерела рентгенівського випромінювання. Коли рентгенівські промені залишають пацієнта, вони вловлюються детекторами та передаються на комп’ютер.

Кожного разу, коли джерело рентгенівського випромінювання робить один повний оберт, комп’ютер КТ використовує складні математичні методи для створення двовимірного фрагмента зображення пацієнта. Товщина тканини, представленої на кожному зрізі зображення від 1 до 10 міліметрів. Після завершення повного зрізу зображення зберігається, а моторизоване ліжко поступово переміщується вперед у портал. Потім процес рентгенівського сканування повторюється для отримання іншого фрагмента зображення. Цей процес триває, доки не буде зібрано потрібну кількість шматочків.

Фрагменти зображення можуть відображатися окремо або складатися разом за допомогою комп’ютера для створення тривимірного зображення пацієнта, яке показує скелет, органи та тканини, а також будь-які аномалії, які лікар намагається визначити. Цей метод має багато переваг, включаючи можливість повертати 3D-зображення в просторі або переглядати зрізи послідовно, що полегшує пошук точного місця, де може бути проблема.

Комп’ютерна томографія може бути використана для виявлення захворювання або травми в різних областях тіла. Наприклад, КТ стала корисним інструментом скринінгу для виявлення можливих пухлин або уражень черевної порожнини. КТ серця може бути призначено при підозрі на різні типи серцевих захворювань або аномалій. КТ також можна використовувати для зображення голови, щоб визначити місцезнаходження травм, пухлин, тромбів, що призводять до інсульту, крововиливу та інших станів. Він може отримати зображення легенів, щоб виявити наявність пухлин, легеневої емболії (згустків крові), надлишку рідини та інших захворювань, таких як емфізема або пневмонія. Комп’ютерна томографія особливо корисна під час візуалізації складних переломів кісток, сильно пошкоджених суглобів або пухлин кісток, оскільки вона зазвичай дає більше деталей, ніж це було б можливо за допомогою звичайного рентгенівського знімка.

Що таке контрастна речовина для КТ?

КТ черевної порожнини

Як і у випадку з усіма рентгенівськими променями, щільні структури всередині тіла, такі як кістки, легко відобразити, тоді як м’які тканини відрізняються за своєю здатністю зупиняти рентгенівські промені, тому вони можуть бути слабкими або важко побачити. З цієї причини були розроблені контрастні речовини, які добре помітні на рентгенівському або комп’ютерному скануванні та безпечні для використання пацієнтами. Контрастні речовини містять речовини, які можуть зупиняти рентгенівське випромінювання, і тому вони більш помітні на рентгенівському зображенні. Наприклад, щоб дослідити систему кровообігу, внутрішньовенно (IV) контрастну речовину на основі йоду вводять у кров, щоб допомогти освітлити кровоносні судини. Цей тип тесту використовується для виявлення можливих перешкод у кровоносних судинах, у тому числі в серці. Іноді використовуються оральні контрасти на основі йоду для візуалізації травної системи, включаючи стравохід, шлунок і кишківник (ШКТ).

Чи є ризики?

Комп’ютерна томографія може діагностувати такі небезпечні для життя стани, як крововилив, тромби або рак. Рання діагностика цих станів потенційно може врятувати життя. Однак комп’ютерна томографія використовує рентгенівські промені, а всі рентгенівські промені створюють іонізуюче випромінювання. Іонізуюче випромінювання здатне викликати біологічні ефекти в живих тканинах. Це ризик, який зростає зі збільшенням кількості опромінень протягом життя людини. Однак ризик розвитку раку внаслідок впливу рентгенівського випромінювання, як правило, невеликий.

Покази, протипокази, порядок проведення обстеження прописані в наказі про створення, а також можна дізнатися за телефоном.

Наші співробітники

Графік роботи

  • Графік роботи: ПН-ПТ: 08:00-20:00, СБ-НД: 08:00-14:00
  • Без перерви
  • Без вихідних

Контакти

  • +38 (067) 185-66-08