Відділення

Кабінет МРТ

Кабінет МРТ

Магнітно резонансний томограф 0,5Тл з’явився в лікарні з 2001 року. Кабінет працює в 2 зміни з 8 до 20 години в будні дні. З 09 до 14 в суботу. Співробітники кабінету обслуговують все доросле населення області за електронними направленнями вузьких спеціалістів різних профілів. Проводяться дослідження голови в тканинному, судинному режимі, усіх відділів хребта без контрастування та за необхідності з внутрішньовенним контрастуванням. Також можна пройти обстеження на платній основі за тарифами на платні послуги, затвердженими в лікарні.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – це неінвазивний метод діагностики органічних патологій та функціональних порушень за допомогою пошарової тривимірної візуалізації різних анатомічних структур. Ядра водню входять у резонанс з електромагнітним випромінюванням сильних постійних магнітів та змінюють орієнтацію; енергія, що вивільняється, перетворюється в оптичний сигнал.

Види МРТ

МР-сканування проводиться за різними протоколами, які підбирають, виходячи з особливостей будови та функціонування обстежуваної області, цілей дослідження та передбачуваної патології. Стандартний протокол дослідження передбачає МР-сканування проблемних ділянок без використання контрасту, для вирішення вузькоспеціалізованих діагностичних завдань розроблено спеціалізовані методики МРТ:

  • МРТ з контрастуванням – при диференціальній діагностиці об’ємних утворень та осередкових процесів;
  • МР-ангіографія – характеризує інтенсивність кровопостачання, стан судин та мікро капілярного русла;
  • МР-перфузія – візуалізує активність кровотоку в різних органах та тканинах, що широко застосовується при ранній діагностиці ішемічних процесів;
  • МР-дифузія – показує стан клітинних мембран та міжклітинного простору;
  • функціональне МРТ із нейровізуалізацією – визначення активності різних галузей мозку.

Залежно від конструкції томографа розрізняють МРТ тунельного типу з кільцевим магнітом та МРТ «відкритого» типу без замкнутої апертури. “Закриті” томографи перевершують “відкриті” моделі за силою магнітного поля, швидкості сканування і роздільної здатності. Більшість томографів з відкритим контуром – низькопольні, але мають свої переваги, які в деяких випадках набувають вирішального значення.

В КНП «Вінницька обласна клінічна лікарня ім. Пирогова» ВОР встановлений томограф закритого типу Philips Intera з потужністю магнітного поля 0,5 Тл на якому проводяться обстеження головного мозку, в т.ч. з в\в контрастним підсилення, МР-дифузія, МР-ангіографія; обстеження хребта і спинного мозку, в т.ч. з в\в контрастним підсиленням.

Які покази до МРТ?

Томографія – золотий стандарт діагностики об’ємних утворень та осередкових процесів, травм, судинних мальформацій, вроджених аномалій та дегенеративних змін різних анатомічних структур. Для уточнення розмірів та локалізації патологічного вогнища, визначення типу пухлини та детальної візуалізації дрібних анатомічних структур та судин нативне дослідження доповнюють контрастуванням.

Також слід записатися на МРТ при плануванні хірургічного втручання – на підставі томограми хірург підбере оптимальний доступ та техніку виконання операції з мінімальним ушкодженням здорових тканин; потім у післяопераційний період призначають МРТ контролю процесу загоєння. Контрольні обстеження за графіком практикуються при динамічному спостереженні пацієнтів з онкологічними та нейро дегенеративними захворюваннями: порівняльний аналіз томограм дозволяє оцінити ефективність лікування та скоригувати терапевтичну стратегію.

Дослідження яких зон можливе під час МРТ?

Метод МРТ оптимальний для дослідження областей з неоднорідною щільністю, що містять тверді та м’які тканини, судини, сухожилля та хрящі. Сканування у двох режимах Т1 і Т2 достовірно відрізняє здорові тканини від пошкоджених та визначити межі патологічно змінених ділянок.

  • область голови та шиї;
  • головний та спинний мозок;
  • зона очних орбіт;
  • носові пазухи;
  • судини та судинні сплетення;
  • хребет.

Як відбувається МРТ-діагностика?

Пацієнта укладають на стіл, оператор допомагає прийняти потрібну позу, при необхідності кінцівки фіксують ременями і поміщають досліджувану область тіла магнітну котушку для посилення сигналу. Дослідження проводиться на закритому томографі, стіл засувають тунель кільцевого магніту. Тунель томографа висвітлюється та вентилюється; якщо у Вас немає важкої клаустрофобії, дискомфорт від замкнутого простору майже не відчувається. При контрастному посиленні сигналу пацієнтові перед скануванням вводять барвник, який вибірково накопичується в змінених тканинах, полегшуючи виявлення патології, після чого виводиться з організму природним шляхом.

Сама процедура безболісна і не завдає незручностей – вам навіть не доведеться роздягатися перед тим, як зробити МРТ; в процесі сканування може відчуватися тепло в досліджуваних областях та приглушений монотонний гул працюючого електромагніту. Для отримання чітких знімків без артефактів потрібно зберігати повну нерухомість, доки закінчиться дослідження чи оператор попросить змінити позу. Якщо під час обстеження вам стало погано або ви боїтеся втратити над собою контроль через напад паніки, процедуру перервуть на першу вимогу.

Як підготуватися до МРТ?

Безконтрасне дослідження не потребує спеціальної підготовки; головне – заздалегідь записатися на обстеження на зручний час і не спізнюватися. Перед обстеженням вам запропонують переодягнутися у вільний одяг та зняти металеві прикраси та аксесуари, які сильно нагріваються та створюють перешкоди в роботі обладнання. Електронні пристрої та банківські картки з чіпом також можуть намагнічуватись.

Підготовка до МРТ з контрастним посиленням передбачає припинення їди за 6 годин до процедури з метою запобігання нудоті при введенні контрастних речовин. Вживання рідини за 3 години до обстеження зводять до мінімуму.

Що потрібно взяти із собою на МРТ?

Не заходьте в апаратну у вуличному одязі – з гігієнічних міркувань краще взяти із собою змінне взуття та речі, в яких вам буде комфортно довго залишатися в одній позі.

При зверненні до обласної лікарні для проведення МРТ бажано мати направлення або скерування на обстеження від сімейного лікаря або вузькопрофільного спеціаліста , також можливо самозвернення.

При наявності електронного направлення обстеження проводиться безкоштовно з видачею протоколу обстеження і запису результату на електронний носій (СD\DWD).

Роздруківка результату на плівці проводиться на платній основі.

Проведення обстеження по самозверненню проводиться на платній основі.

Також слід мати при собі посвідчення особи, амбулаторну карту, всю медичну документацію, результати попередніх обстежень із розшифровкою – це спрощує контроль динаміки процесу та відстеження результативності лікування.

Тривалість дослідження МРТ

Стандартно сканування однієї анатомічної області (голова або хребет) виконується загалом близко 30 хвилин, при проведенні в\в контрастного підсилення час сканування може досягати до 60 хвилин.

Розшифровка результатів дослідження МРТ

Дані, отримані в ході МРТ, є джерелом цінної клінічної інформації, на підставі якої ставиться попередній діагноз. Під час МР-сканування томограм записуються на цифровий носій; радіолог заповнює протокол з описом та розшифровкою сканів, в якому вказує:

  • вид МРТ, режим сканування, сфера дослідження;
  • особливості будови та розташування внутрішніх органів;
  • функціональний стан та досліджуваних структур;
  • локалізація, форма, контури, розміри осередкових змін;
  • взаємодія патологічних вогнищ з оточуючими тканинами

Проходячи МРТ в ВОКЛ ім. Пирогова, ви отримаєте результати протягом 2 годин після закінчення процедури іноді в складних випадках, на наступний день після дослідження; заповнений протокол дослідження видається пацієнтові на руки разом з повним переліком усі послідовностей проведених під час дослідження записаних на цифровий носій - диск.

Які протипокази до проведення МРТ?

МРТ – одна з найбільш щадних методик візуалізації: пацієнт не піддається впливу іонізуючого випромінювання. Обстеження можна проводити як завгодно без будь-якої загрози здоров’ю. Тим не менш, магнітно-резонансна томографія має як умовні, так і абсолютні протипоказання, які потрібно враховувати при складанні індивідуального плану діагностики.

Робити МРТ категорично не рекомендується, якщо в зоні обстеження встановлено імпланти та електронні прилади із вмістом феромагнетиків що не можна зняти:

  • потужні ортопедичні конструкції;
  • металеві стенти та кліпси на великих судинах;
  • протези середнього вуха;
  • незнімні слухові апарати;
  • кардіостимулятори та механічні клапани;
  • інсулінові помпи та інші електронні системи введення ліків.

Умовні протипоказання носять тимчасовий характер – процедура проводиться після усунення чинників: наприклад, МРТ роблять у перший триместр вагітності, при гострому інфаркті і інсульті, поліорганної недостатності; при тяжкому ожирінні та клаустрофобії може бути недоступне обстеження на тунельному томографі. Пацієнтів, нездатних довго зберігати нерухомість – людей із вираженим больовим синдромом, маленьких дітей (до 5–7 років), осіб із психічними відхиленнями тощо – обстежують під седацією.

МРТ з контрастом протипоказано при патологічних станах, пов’язаних з порушенням обміну речовин та утрудненням відтоку рідини – декомпенсованої ниркової та печінкової недостатності, анемії, тощо. При обстеженні застосовуються гіпоалергенні контрастні речовини, але перед контрастуванням також рекомендується провести тести на чутливість, щоб унеможливити індивідуальну непереносимість препаратів.

Основні переваги МРТ обстеження

Магнітно-резонансну томографію не можна назвати бюджетною процедурою, але відмовлятися від обстеження заради зрозумілої економії не слід – вартість МРТ окупається високою інформативністю, безпекою та комфортом для пацієнта. За достатньої кваліфікації операторів та радіологів точність діагностики внутрішніх захворювань, травм та функціональних розладів досягає 95–100%.

Сучасні томографи розпізнають найдрібніші осередкові зміни твердих і м’яких тканин розміром від 2-3 мм, визначаючи серйозні патології на ранніх стадіях. Своєчасний початок лікування підвищує шанси на повне одужання, скорочує витрати на медикаментозну підтримку та спеціалізований догляд, продовжуючи період активного життя пацієнтів із хронічними захворюваннями.

У чому різниця між КТ та МРТ?

Комп’ютерна томографія (КТ) часто позиціонується як бюджетна альтернатива МРТ для отримання тривимірних шаруватих знімків, але процедури взаємозамінні: КТ краще візуалізує тверді структури, а МРТ – м’які тканини. На таку послугу, як магнітно-резонансна томографія ціна вища, ніж на КТ, натомість і ризиків менша: при комп’ютерному скануванні є променеве навантаження на організм, при МРТ іонізуюче випромінювання не застосовується.

Більш високі ціни на МРТ частково продиктовані тим, що магнітний резонанс є єдиним надійним способом візуалізації міжхребцевих дисків та виявлення екструзій. КТ добре справляється з діагностикою переломів, артритів, артрозів, пневмоній, сечокам’яної та жовчнокам’яної хвороби, аневризм, атеросклерозу та тромбозу. При підозрі на гострий або хронічний запальний процес, демієлінізуючі захворювання нервової системи, вада серця та онкопатологію краще пройти МРТ.

Наші співробітники

Графік роботи

  • Години роботи: ПН-ПТ 8:00 - 20:00, СБ 09:00-14:00
  • Без перерви
  • Вихідний: неділя

Контакти

  • (0432) 66-18-10, перший поверх, громадський будинок літера Е (попередня назва будівлі – корпус 8) за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 46